Metafest - festival festivalů

LUSTR letos slaví 10. narozeniny a tak jsme mu na oslavu pozvaly kamarády – deset dalších festivalů ilustrace, komiksu a uměleckého self-publishingu z blízka i z daleka. Některé z nich mají dlouhou tradici, jiné právě vznikají, některé fungují v zázemí velkých oficiálních institucí, jiné se rodí na koleni a organizují se ve svém volném čase z nadšení pro věc sami kreslíři. Na některé z nich si snadno zajedete, stačí jen nastoupit do vlaku a za pár hodin jste tam… Na jiné se většina z nás nejspíš nikdy nepodívá. Ať už tak nebo tak, využily jsme příležitost desátého výročí LUSTRU k tomu, abychom přizvaly ke spolupráci kurátory, kurátorky a celé organizační týmy, které pro výstavu Metafest vybraly výtvarníky a výtvarnice ze svých zemí a přiblížili tak českému divákovi, co zrovna hýbe tamní scénou. Někteří z vystavujících jsou sami součástí organizačních týmů vybraných festivalů, jiní se kolem nich dlouhodobě ochomítají nebo zkrátka v minulosti zazářili v jejich programech. Voilá, představujeme Metafest – festival festivalů!

Výstavu zahraničních festivalů METAFEST najdete v HALE 29

GRAFIXX

Každoroční festival Grafixx se koná na podzim v De Studio v Antverpách, Belgii. Pečlivě vybraná skupina umělců z celého světa inspirovala prostřednictvím přednášek, výstav, workshopů, živých vystoupení, promítání a zine festu, kde nezávislí tvůrci a vydavatelé prezentují své jedinečné publikace. Tento festival zaručuje intenzivní zážitek s tiskem a papírem!

Kromě samotného festivalu zahrnuje kalendář Grafixx také přednáškové programy pod názvem Grafixx EXTD., rádiovou show Grafixx House Call, edici Sporen, mobilní knihkupectví De Zinerie, představení knih, internetový obchod a projekty s externími partnery, jako jsou nástěnné malby a umělecké rezidence.

 

www.grafixx.be

Vystavující

Comicfestival Hamburg

Comicfestival Hamburg přináší mimořádnou kulturu do každodenních prostorů. Jeho roční mise spočívá v představování komiksového umění, často vnímaného jako záležitost pro malou skupinu lidí, širšímu publiku a od roku 2006 přináší komiksy do kaváren, obchodů a na zdi v St. Pauli.

Mezitím se festival stal jedním z nejdůležitějších setkání německé komiksové scény. S programem zdarma zahrnujícím výstavy, workshopy, čtení a veletrh přináší festival komiksové umění jak odborníkům v průmyslu, tak místním obyvatelům ve St. Pauli a Neustadtu. V úzké spolupráci s oborem ilustrace na Hamburské univerzitě aplikovaných věd se program zaměřuje na podporu místních nadějných umělců.

Aktuální webové stránky loňského festivalu včetně programu naleznete zde: www.comicfestivalhamburg.de

Comicfestival Hamburg vystavuje:

Hong Kong Arts Centre

Hong Kong Arts Centre

Od roku 1977 je Hong Kong Arts Centre (HKAC) platformou pro podporu a rozvoj umělců a pro propojení umění s každodenním životem. Jeho jedinečné umělecké a vzdělávací programy si kladou za cíl umění učinit přístupným pro všechny. HKAC věří v transformační sílu umění pro lidi všech společenských vrstev. Již více než čtyři desetiletí přináší HKAC umění obyvatelům Hongkongu – a to prostřednictvím programů v oblasti výtvarného umění, performančního umění, pohyblivých obrazů a mediálního umění, komiksu a animace. Další oblasti zahrnují uměleckou výchovu, konference, festivaly, umění ve veřejném prostoru a komunitní projekty, vše s vizí a misí zapojit a inspirovat kreativitu v hongkongské komunitě.

V roce 2000 založil HKAC svůj vzdělávací oddíl, Hong Kong Art School (HKAS). HKAS poskytuje programy s udělením ocenění pro výcvik umělců a uměleckých profesionálů a také krátkodobé obohacující kurzy pro veřejnost. HKAC si klade za cíl zapojit každého v komunitě jako aktivního účastníka umění – ať už jako nadšence, umělce nebo mecenáše.

Pokračujme v podpoře hesla „Umění pro vášeň, umění pro život, umění pro všechny“ a sdílejme inspiraci.

www.hkac.org.hk

 

Hong Kong Arts Centre v Praze představí:

Taipei Illustration Fair

Taipei Illustration Fair byl založen v roce 2018 a nyní, ve svém šestém roce, nabízí jedinečné spojení uměleckého projevu a vyprávění příběhů. Na rozdíl od tradičních veletrhů ilustrací má naše událost tematické výstavy, různorodé umělce a interakce ve stylu trhu, vytvářející fúzi veletrhu a expozice. S širokým záběrem zaměření předvádíme různé umělecké projevy, překračujeme jazykové bariéry a sdělujeme hluboké myšlenky prostřednictvím vizuálních vyprávění. Vybudovali jsme významnou přítomnost v místní a mezinárodní ilustrační komunitě, přitahujeme jak místní, tak zahraniční ilustrátory skrze kurátorské výstavy a otevřená výzvá. Naše vize je udělat z tohoto veletrhu pravidelný vrchol, poskytovat platformu výjimečným umělcům, aby mohli sdílet krásy ilustrace a přispívat k růstu průmyslu. V konečném důsledku „ilustrace nejsou jen ilustrace.“

www.tif.freedom-men.com

Taipei Illustration Fair vystavujicí

Tinta

Tinta mezinárodní festival komiksu se koná na různých místech v Lublani, oslavuje bohatství projevů současné komiksové tvorby a představuje úžasné domácí i mezinárodní komiksové umělce – od talentovaných mladých lidí až po největší jména v oboru!

Festival nabízí pestrou škálu komiksových výstav a dalších událostí – přednášky, přednášky, dílny, program pro děti a tradiční komiksový veletrh v Kině Šiška, který každoročně přitahuje širokou a různorodou veřejnost a končí udělením cen Zlatirepec za nejlepší původní a přeložená komiksová vydání roku. Vedlejší program poskytuje komiksovou atmosféru téměř po celý měsíc.

www.tinta.si

Vystavujicí za TINTU

Ukmukfukk x DRUKKER & friends

Ukmukfukk Zinefeszt se koná v Budapešti a je největší akcí zaměřenou na ziny v Maďarsku. Byl založen v roce 2016 a od té doby se koná každý rok. V roce 2020 se festival přesunul do Pécsi pro speciální edici s pomocí komunity tiskařů DRUKKER, kteří se od té doby stali nedílnou součástí organizace a řízení Ukmukfukk. V roce 2023 se pořádal sedmý ročník festiovalu s důrazem na mezinárodní tvůrce zinů a vydavatelství, a navíc jsme přidali prezentaci místních tvůrců.

Společenství tiskařů DRUKKER je od roku 2018 aktivní tvůrčí skupinou v Pécsi s dílnami pro tisk písmenovým lisem, sítotiskem, risografem a vázáním knih. Členové této organizace jsou tvůrci v oblasti výtvarného umění a pedagogiky, kteří si kladou za cíl být aktivními občany a upozorňovat na společenské otázky.

@ukmukfukk_zinefeszt

Ukmukfukk x DRUKKER & friends

Future Off

Náš festival je úplně nový. Pocházíme ze sdružení umělců v Angoulême a celoročně pořádáme různé akce. Naše specifická scéna a kolektiv se točí kolem komiksu, animace, umění a videoher. Dali jsme se dohromady, protože jsme chtěli nabídnout novou alternativu k festivalu komiksu v Angoulême. Poprvé jsme se sešli na začátku roku a v současné době připravujeme první ročník festivalu, který bude mít premiéru v lednu 2024. V tuhle chvíli se soustředíme se na množství různých úkolů, ale naším hlavním cílem je vytvořit zajímavý ročník festivalu, který zviditelní alternativní a malá nakladatelství a doufáme, že snad zpřístupní pro svět fanzinů těm, kteří o jeho existenci nevědí.

 

Za Future Off vystavují:

Irudika

Irudika je profesionální veletrh ilustrace, který v roce 2017 založila Baskická asociace ilustrátorů EUSKAL IRUDIGILEAK, a který každoročně přivádí do muzea Artium ve městě Vitoria-Gasteiz tři vybrané země. Myšlenkou bylo dostat každého ilustrátora z jeho vlastní tvůrčí samoty, seznámit je s dalšími autory a agenty, sdílet zkušenosti a růst díky konferencím, workshopům, networkingovým prostorům a profesním setkáním. Sedmý ročník Irudiky přiveze jako hostující země Japonsko, Polsko a Nigérii, které se zúčastní tří kulatých stolů v rámci Illustration World. V sekci Editorial World představíme hosty z Mexika, Francie, Portugalska, Kolumbie, Španělska a mnoha dalších zemí. Do Vitoria-Gasteiz přijedou umělci, nakladatelé a agenti s projekty z oblasti ilustrace a ilustrovaných knih, galerií, ručního tisku, dětských časopisů, knižních obálek, designu plakátů a mnoha dalších. Kromě toho proběhne konference Parallel Sectors, která se bude věnovat udržitelnosti a práci s biomateriály, šperky a gastronomií, což budou hlavní témata rozhovoru mezi hostujícími ilustrátory. Každoročně také organizujeme výstavy a umělecké rezidence v Baskicu (Bilbao a Vitoria-Gasteiz), Francii (Angoulême) a Mexiku (Zapopan a Guadalajara).

www.irudika.eus

Irudika vystavuje:

illustradays

illustradays je pestrý a inkluzivní festival ilustrace, jediný svého druhu v Řecku, který oslavuje sílu vizuálního vyprávění a ilustrace. Naše cesta začala v roce 2021 a od té doby se vášnivě zasazujeme o kreativitu, poskytujeme platformu talentovaným ilustrátorům a podporujeme dynamickou uměleckou komunitu. Díky kurátorovaným mezinárodním výstavám, interaktivním workshopům, networkingovým akcím a přednáškám, které nutí k zamyšlení, se snažíme ukázat lesk této formy umění a úžasné umělce, kteří se o ni zasazují. V kostce řečeno, illustradays je festival, který vypráví fantastické příběhy jednou ilustrací za druhou.

www.illustradays.gr

Vystavující illustradays:

Snail Eye

Snail Eye ~ Cosmic Comic Convention je každoroční festival, který se koná na začátku léta v centru Lipska v Německu. Probíhá na malé ulici, kde využíváme všechny výlohy obchodů, kaváren a barů jako výstavních prostor. Na dvorku knihkupectví Rotorbooks, které je naším partnerem, probíhá po tři dny celodenní program. Odpoledne se konají přednášky a workshopy, večer pak zveme lidi, aby přichystali živá komiksová čtení. Na velkém stole prodáváme sbírky komiksů, fanziny a knihy. Kromě toho zveme čtyři až pět malých nakladatelství, aby se k nám připojila.

Náš festival stojí na mnoha open callech. Můžete se přihlásit do výstav a na autorská čtení, poslat nám své publikace do prodeje nebo nakreslit malý komiks do festivalového časopisu. Líbí se nám myšlenka, že se festivalu může zúčastnit každý, nejen obvyklé superstar. Vše je velmi malé a útulné. Zároveň nám ale záleží na tom, aby všechno dobře probíhalo a abychom poskytli kvalitní a zábavný program. V neposlední řadě se zaměřujeme na intersekcionální / queer feministické umělce * umělkyně.

Příští rok proběhne už čtvrtý ročník festivalu. Začali jsme, protože dobře známý The Milionairs Club skončil a my v Lipsku potřebovali komiksový festival. Forma festivalu (bez sezení za stolem na trhu, výstavy ve výlohách) vyrostla z covidových omezení, ale zalíbila se nám a rozhodli jsme se ji ponechat. Tým festivalu vychází z lipského komiksového kolektivu SQUASH, ale připojilo se mnoho lidí a stále se měníme.

www.snaileye.de

Vystavující Snail Eye: