O LUSTRU

LUSTR festival je největší přehlídka ilustrace u nás a jediná příležitost vidět to nejlepší a nejčerstvější ze současné ilustrační tvorby na jednom místě v Praze. Jsou tu zastoupeni čeští, slovenští ale i zahraniční tvůrci a prezentují svá díla formou individuálních instalací, ze kterých vystupují ilustrace do dalších rozměrů.

Krom toho festival nabízí sérii workshopů, přednášek, koncertů a projekcí, a nechybí ani divácká soutěž o nejoblíbenějšího ilustrátora. Cílem festivalu je poskytnout ilustrátorům platformu pro předávání zkušeností, proškolit je v nových postupech tvorby, zprostředkovat workshopy se zahraničními profesionály a ukázat, že ilustrace jako umělecká forma má své místo i v komerční sféře.

Festival LUSTR vznikl pod taktovkou knihkupectví PageFive v roce 2014. Tento první ročník se konal v prostorách galerie Microna a stal se tak prvním festivalem ilustrace u nás. Druhý ročník 2015 se odehrával v čtyřpatrovém domě v Cihelné ulici a zde také našel útočiště i o rok později. V roce 2015 výstavu navštívilo 1100 lidí a v roce 2016 celkem 1800 návštěvníků.

První tři ročníky festivalu LUSTR se konaly pod záštitou letenského knihkupectví PageFive, které za něj a další výstavní činnost vyhrálo cenu Czech Grand Design 2016 v kategorii Obchod roku. Od roku 2017 probíhá festival také ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, která poskytla festivalu prostor v Hybernské 4. Festival organizují spolky LUSTR festival z.s., Czech illustrators a PageFive Publishing.

ÚČAST

Výběr vystavujících na festival probíhá formou OPEN CALL. Hlásit se na LUSTR může kdokoliv, kdo na festivalu LUSTR ještě nevystavoval (letos nově). Ze všech přihlášených ilustrátorů vybere porota přibližně 45 vystavujících. Podmínkou je vystavení své autorské tvorby, i té, která se později vydala v knižní, či jiné podobě. Cílem této selekce je ukázat autorskou bezpodmínečnou tvorbu. Pomocníkem, ne však podmínkou, pro výběr ilustrací může být téma, které každý rok volíme.

Vystavující za účast neplatí žádný poplatek, výstavu uspořádají na vlastní náklady a své vystavené prostory po skončení festivalu dají do původního stavu.

V rámci festivalu je k dispozici festivalový obchod, ve kterém vystavující i jiní ilustrátoři můžou nabídnout k prodeji své výrobky.

KONTAKT

Nadia Sheshukova

info@lustrfestival.cz

+420 774262553