Welcome to Evently

Lorem ipsum proin gravida nibh vel veali quetean sollic lorem quis bibendum nibh vel velit.

Evently

Stay Connected & Follow us

Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Program

18:00 ZAHÁJENÍ FESTIVALU + DJ Kierastoboy

18:00 se otevřou festivalové brány a s nimi i výstava čtyřiceti českých a slovenských ilustrátorů a sekce zahraničních hostů. Žízeň uhasíte na baru, kluci a holky z Containallu se o vás královsky postarájí. Kavárna Hlína a Pepe Burger se budou snažit uspokojit vaše chuťové buňky. Ilustrátoři budou poblíž svých pokojů a vy se s nimi můžete seznámit.

Od 19:00 začíná hrát skvělá DJ Kierastoboy (Kiera Motorina), která vás roztančí za rytmu disca, funku a soulu. Zároveň startuje KOMIXÁTOR, se kterým si můžete nakreslit společný LUSTR komix.

Pozor, nejedná se o vernisáž – první večer platí stejné vstupné jako po zbytek festivalu.

VSTUP: 200 Kč / 100 Kč (Vstupenky platí po celou dobu festivalu na výstavu, promítání a přednášky.)

11:00 - 12:30 PRO DĚTI - Divadelní představení Černá paní

Ilustrátorka knih pro děti Terezy Říčanová zahraje svůj napínavý kus …

Černá paní je přísně černobílý horůrek o životě ženy. Vystupuje zde záhadná paní s černou tváří a lakovaným kočárem. Pobaví se děti i dospělí. Hlavní postavou je dívka Amálka, která si vezme krále (setkají se na lovu), ale on je pořád ve válce a vše se zkomplikuje. Nejstrašidelnější jsou dva psi s okovanými obojky, kteří provázejí černou paní a oprátka, která se vám několikrát bude nabízet. Konec dobrý, všechno dobré….nebo ne? Přijďte se děsit i smát!

Představení je doplněné autorským čtením pro děti.

KDE: VENKU PŘED KAVÁRNOU
CENA: v rámci vstupenky na LUSTR zdarma
JAZYK: CZ

13:00 - 18:00 WORKSHOP - Kouzlo královské techniky akvarelu

Akvarelový workshop s Veronikou Vlkovou pro dospělé i děti od 7let.

Workshop je určený převážně začátečníkům, kteří mají s technikou akvarelu malé zkušenosti. Všichni známe „vodovky“ z našeho dětství a mnohdy nám přinesly mírnou frustraci – dolování pigmentu nekonečným dřením, štětec rozčepýřený, barvy slité do velkého hnědého fleku. Také kvůli své nevyzpytatelnosti je akvarel vnímaný jako jedna z nejtěžších malířských technik, ale zároveň ze stejného důvodu je ideální technikou pro začátečníky a všechny kteří si chtějí zvýšit výtvarné sebevědomí. Tím, že se akvarel nedá lehce kontrolovat a člověk se zcela odevzdává procesu prožitku vody a v ní proudící barvy, je výsledný efekt vždy doprovázený velkým úžasem. Zkusíme nejrůznější postupy a přístupy. Práce se také přizpůsobí potřebám skupiny.

Veronika Vlková je výtvarnice a ilustrátorka, absolventka Fakulty výtvarných umění v Brně. Malbě akvarelem se věnuje od roku 2006 a využívá také terapeutických možností akvarelu. Její práci můžete vidět například v letos vydané knize Ježíškova košilka.

Partnerem workshopu je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 350 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

15:00 - 17:00 PŘEDNÁŠKA - VLTAVA OFF-AIR: Nadčasový Josef Lada

Stanice Český rozhlas Vltava je mediálním partnerem festivalu ilustrace a připravila si proto speciální program. Navštivte přednášku o Josefu Ladovi, který letos „slaví“ dvě významná výročí – 130 let od svého narození a 60 let od svého úmrtí. Jak se tento známý český ilustrátor podepsal na dalších generacích české ilustrátorské školy a kdo z mladých tvůrců nese jeho odkaz dnes? To vše s ohledem na právě skončené Haškovské léto na Vltavě, které má logicky k tomuto umělci velmi blízko.

Přijďte si poslechnout diskuzi provázenou zkušenou moderátorkou vltavského éteru a zároveň odbornicí na výtvarné umění, Michaelou Vrchotovou, ke které se připojí vnuk slavného ilustrátora, Josef Lada, malíř a výtvarník pan Jindřich Ulrich a sběratel ladovských kreseb pan Jan Rež.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

19:00 - 21:00 PŘEDNÁŠKA - LUSTR TALKS s Magozem, Paukovou a Vermerschem

Potkejte se se zahraničními hosty! Během LUSTR TALKS se seznámíte s tvorbou Mágoze, Martiny Paukové a Jonathana Vermersche. Každý z nich odprezentuje důležité momenty ze své kariéry a posdílí s vámi úspěchy i pády, které mohou inspirovat na vlastní cestě ilustrátora / umělce. Po přednášce bude probíhat diskuze, která se, jak všichni zúčastnění doufají, protáhne i do fáze na baru. Prezentace budou v angličtině, vaše následné dotazy pak rádi přetlumočíme.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: EN

12:00 - 13:00 PROJEKCE - Best of Fest Anča 2017

Mezinárodní festival animace Fest Anča  je jediný slovenský multimediální festival zaměřený na animované filmy především pro dospělé. Letos se konal jubilejní 10. ročník a my vám přinášíme to nejlepší, co na něm bylo k vidění.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ/EN – bez dialogů

13:00 - 14:00 PROJEKCE - It’s Nice That - Nicer Tuesdays' Illustrator Talks

Každý měsíc se v Londýně koná akce s názvem Nicer Tuesdays, kterou organizuje It’s Nice That. Profesionálové z různých designových odvětví mluví v krátkých prezentacích o svých projektech a kariérách a inspirují tak tisíce diváků na místě i online. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které se týkají výtvarna, a získali licenci pro promítání na LUSTRu.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: EN

14:00 - 17:00 MASTER CLASS - Kreativita je sval jako každý jiný! M. Pauková

Master class Martiny Paukové vás provede kreativním procesem ztvárnění i toho nejvíc absurdního zadání a pomůže vám rozhýbat svou mysl, abyste věděli, kam v hlavě sáhnout, až budete příště smutně sedět nad prázdným papírem. Co si vyzkoušíte? Dostanete brief jako od klienta, který bude zapeklitější než obvykle. Pomocí rozcvičky a speciálních Martininých metod hodíte na papír nápady, které vám pomůže vybrousit. Mrknete společně na váš výtvarný styl a poradí vám, co je na něm unikátní a co dál rozvíjet.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 150Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ/SK s možností angličtiny

16:00 - 18:00 PŘEDNÁŠKA - Prečo je globalizácia to najlepšie čo sa ilustrátorovi môže stať

Petra Kemkova a Andrej Kiszling z Minty / Owl Agency porozprávajú o tom prečo je niekedy jednoduchšie uspieť na globálnom trhu a ako globalizáciu využiť vo svoj prospech.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ/SK

17:30 - 19:30 WORKSHOP - Komiksová laboratoř I.

V sérii workshopů nazvaných Komiksová laboratoř komiksová autorka Toy Box nabízí své praktické zkušenosti s komiksovým storytellingem. Workshopy jsou určené zejména profesionálním ilustrátorům, kteří by chtěli zlepšit své komiksové dovednosti, ale mohou být užitečné všem, jejichž tvorba s komiksem souvisí i okrajově: výtvarníkům, animátorům, fotografům, malířům, prostě všem, kteří se snaží prostřednictvím své tvorby vyprávět vizuální příběhy. Workshopy budou rozděleny na teoretickou a praktickou část. Podmínkou účasti není umění kreslit, pokud jste schopní kreslit na úrovni dětí z mateřské školky, tj. namalujete jednou čarou tělo a ruce a hlavu jako kolečko, máte dostatečnou výtvarnou výbavu, abyste se komiksového workshopu zúčastnili. Workshopy by vás měly přesvědčit, že umění vyprávět komiks nezávisí jen na tom, jak hezky je namalovaný.

Workshop I. Od nápadu ke komiksu

Máte příběh, a nevíte, jak ho „zkomiksovat“? Máte nápad, a nevíte, jak ho přepsat do příběhu? Napadají vás hlouposti, nebo hůř: vůbec NIC vás nenapadá? Toy Box vás v tomto workshopu seznámí se všemi stádii komiksové tvorby. Zábavnou formou se naučíte se jak postupovat správně od nápadu k příběhu, scénáři, storyboardu a layoutu a finální podobě vašeho komiksu od autorky, která jako jedna z mála u nás zároveň své příběhy kreslí i píše. Workshop je obzvlášť vhodný pro všechny, kteří by se chtěli pokusit o autorský komiks.

Série workshopů je rozdělena do 4 večerů 24. – 27. 9. vždy od 17:30. Jednotlivé lekce na sebe volně navazují, ale zároveň je možné se zúčastnit jen některé z nich. Partnerem je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

11:00 - 12:00 PRO DĚTI - Promítání Animáčky 1

Pásmo krátkých animovaných filmů pro děti z dílny studentů UTB ve Zlíně. Příběhy jsou žánrově a stylově různorodé. Mezi filmy najdete i abstraktní snímky, které umožní dětem zapojit vlastní fantazii. Malí diváci se mohou seznámit s různými animačními technikami, kterými jsou filmy vyrobeny.

Scénář a režie: Barbora Prágerová, Dao Thi Thuy Linh, Filip Javora, František Dečman, Iva Škrbelová, Jitka Svozilová, Marek Šidlovský, Martin Živocký, Ondřej Javora, Viktor Svoboda, Vladimíra Macurová, Zuzana Brachaczková
Producent: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Distributor: Artnok film s.r.o.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

14:00 - 15:00 PROJEKCE - Zlínské filmy z UTB

Ty nejlepší filmy od studentů Animace z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pásmo na míru šité pro LUSTR pro vás vybral vedoucí ateliéru animace Lukáš Gregor.

Autoři: Iveta Kotačková, Zuzana Čupová, Aliona Baranova, Kryštof Ulbert, Mikkel Odehnalů, Veronika Zacharová, Zuzana Skopalová, Martin Kukal, Alžběta Göbelová, Lucia Troppová

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

15:00 - 16:00 PROJEKCE - Co nového na UMPRUM?

Pásmo animovaných filmů z Ateliéru filmové a televizní grafiky UMPRUM. Čerstvé snímky pro vás vybrala studentka Michaela Režová.

Autoři: Ester Nemjóová, Magdalena Kvasničková, Linda Retterová, Marie Urbánková, Julie Lupačová, Filip Tatýrek, Anastasia Stročková, Kateřina Hubená, Mikuláš Suchý, Pavla Baštanová, Tereza Jablonská, Pavel Soukup, Karel Osoha, Matouš Vyhnánek, Seun Lee, Michaela Režová

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

15:00 - 17:00 WORKSHOP - Mini krasopísmo s Karolínou Strykovou

Pals jsou vaši kamarádi na psaní. Karolína a Rozi si založily před rokem Pen Pals a od té doby pořádají workshopy, kde se naučíte, jak si napsat ty nejhezčí dopisy, cedule do bistra nebo oblíbený citát na zeď. Základy typografie, různé nástroje, abeceda, hory papíru, od vašeho rukopisu až k letteringu, to je krasopísmo, meditace psaním.
Partnerem workshopu je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

17:30 - 19:30 WORKSHOP - Komiksová laboratoř II.

V sérii workshopů nazvaných Komiksová laboratoř komiksová autorka Toy Box nabízí své praktické zkušenosti s komiksovým storytellingem. Workshopy jsou určené zejména profesionálním ilustrátorům, kteří by chtěli zlepšit své komiksové dovednosti, ale mohou být užitečné všem, jejichž tvorba s komiksem souvisí i okrajově: výtvarníkům, animátorům, fotografům, malířům, prostě všem, kteří se snaží prostřednictvím své tvorby vyprávět vizuální příběhy. Workshopy budou rozděleny na teoretickou a praktickou část. Podmínkou účasti není umění kreslit, pokud jste schopní kreslit na úrovni dětí z mateřské školky, tj. namalujete jednou čarou tělo a ruce a hlavu jako kolečko, máte dostatečnou výtvarnou výbavu, abyste se komiksového workshopu zúčastnili. Workshopy by vás měly přesvědčit, že umění vyprávět komiks nezávisí jen na tom, jak hezky je namalovaný.

Workshop II. Struktura komiksu, technologie komiksového vyprávění

Jaká jsou nejdůležitější vizuální pravidla pro tvorbu komiksu? Jak v komiksu funguje střih a snímkování? Pro jaký typ vyprávění se hodí záběry na detail, polocelek a celek? Jak komiks zrychlit, a jak naopak budovat atmosféru? Workshop zaměřený na strukturu komiksu vám odpoví na to nejpodstatnější, co by vám nemělo uniknout z umění vyprávění působivých komiksových příběhů.

Série workshopů je rozdělena do 4 večerů 24. – 27. 9. vždy od 17:30. Jednotlivé lekce na sebe volně navazují, ale zároveň je možné se zúčastnit jen některé z nich. Partnerem je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

18:00 - 19:00 PŘEDNÁŠKA - Raketa a kniha PIKUNIKKU / Japonský piknik

PIKUNIKKU je ilustrovaná kniha o Japonsku pro děti i dospělé, která vyjde na podzim v nakladatelství Labyrint pod labelem Raketa. Kromě několika kuriozit z japonské kultury se také dozvíte jak kniha vznikala, o procesu a přípravách, a jak se v Labyrintu a Raketě pracuje s knihami.

Hosté: Joachim Dvořák a Monika Baudišová z Pinkpill

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

11:00 - 12:00 PRO DĚTI - Promítání Animáčky 2

Pásmo krátkých animovaných filmů pro děti pochází z dílny studentů UTB ve Zlíně, FAMU a UMPRUM. Filmečky jsou zaměřené na aktuální společenská témata. Střídají se žánry i animační techniky. Jsou seřazené tak, aby kromě zábavy přinesly i prostor pro hlubší zamyšlení nad tématy jako je ekologie, tolerance k jiným kulturám, šikana. Diskuze k těmto tématům může probíhat v navazujících hodinách ve školách.

Scénář a režie: Jiří Machů, Filip Diviak, Martin Máj, Denizcan Yuzgul, František Dečman, Eliška Chytková, Vojtěch Dočkal, Vojtěch Domlátil, Kateřina Karhánková, Jan Saska, Viktor Svoboda, Sandra Hrachová, Zuzana Brachaczková, Veronika Zacharová

Producent: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, FAMU, UMPRUM
Distributor: Artnok film s.r.o.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

14:00 - 15:00 PROJEKCE - Zlínské filmy z UTB

Ty nejlepší filmy od studentů Animace z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pásmo na míru šité pro LUSTR pro vás vybral vedoucí ateliéru animace Lukáš Gregor.

Autoři: Iveta Kotačková, Zuzana Čupová, Aliona Baranova, Kryštof Ulbert, Mikkel Odehnalů, Veronika Zacharová, Zuzana Skopalová, Martin Kukal, Alžběta Göbelová, Lucia Troppová

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

15:00 - 16:00 PROJEKCE - Co nového na UMPRUM?

Pásmo animovaných filmů z Ateliéru filmové a televizní grafiky UMPRUM. Čerstvé snímky pro vás vybrala studentka Michaela Režová.

Autoři: Ester Nemjóová, Magdalena Kvasničková, Linda Retterová, Marie Urbánková, Julie Lupačová, Filip Tatýrek, Anastasia Stročková, Kateřina Hubená, Mikuláš Suchý, Pavla Baštanová, Tereza Jablonská, Pavel Soukup, Karel Osoha, Matouš Vyhnánek, Seun Lee, Michaela Režová

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

14:00 - 17:00 MASTER CLASS - The Power of Now / J. Vermersch

V master class Jonathana Vermersche budete mít jediný úkol – přestat se stydět a tvořit. Jonathan popisuje cestu k získání vlastního výtvarného stylu jako proces, kdy musel přestat sledovat tvorbu ostatních. Musel se také přestat bát, co si kdo pomyslí. Rád by se s vámi podělil o právě o to, jak se zbavit vlastních očekávání a jak nechat tvořit svou kreativitu. Přineste si s sebou svou hravost!

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 150 Kč
VSTUPENKY: V předprodeji od 18. 9.
JAZYK: EN

17:30 - 19:30 WORKSHOP - Komiksová laboratoř III.

V sérii workshopů nazvaných Komiksová laboratoř komiksová autorka Toy Box nabízí své praktické zkušenosti s komiksovým storytellingem. Workshopy jsou určené zejména profesionálním ilustrátorům, kteří by chtěli zlepšit své komiksové dovednosti, ale mohou být užitečné všem, jejichž tvorba s komiksem souvisí i okrajově: výtvarníkům, animátorům, fotografům, malířům, prostě všem, kteří se snaží prostřednictvím své tvorby vyprávět vizuální příběhy. Workshopy budou rozděleny na teoretickou a praktickou část. Podmínkou účasti není umění kreslit, pokud jste schopní kreslit na úrovni dětí z mateřské školky, tj. namalujete jednou čarou tělo a ruce a hlavu jako kolečko, máte dostatečnou výtvarnou výbavu, abyste se komiksového workshopu zúčastnili. Workshopy by vás měly přesvědčit, že umění vyprávět komiks nezávisí jen na tom, jak hezky je namalovaný.

Workshop III. We Can Be Heroes aneb Tvorba komiksového charakteru

Jak vdechnout svým komiksovým hrdinům život? Co odlišuje životné a uvěřitelné komiksové charaktery od těch špatných? Jak prostřednictvím komiksu vyprávět o věcech, které se doopravdy staly? Jak fungují komiksy, v nichž je hlavním hrdinou metalák s warpaintem s násilnickými sklony, Ital s akné a malým sebevědomím nebo potracený plod? Workshop o tvorbě komiksového charakteru vám ukáže, jak udělat funkčního komiksového hrdinu z každého (a čehokoli).

Série workshopů je rozdělena do 4 večerů 24. – 27. 9. vždy od 17:30. Jednotlivé lekce na sebe volně navazují, ale zároveň je možné se zúčastnit jen některé z nich. Partnerem je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

19:00 - 20:00 Předávání komiksových cen MURIEL

Muriel je jedna z nejkrásnějších postav českého komiksu. Půvabná, leč nikterak křehká kráska z pera Káji Saudka. Muriel je také ocenění pro kvalitní domácí i překladová komiksová díla, autory a další tematicky blízké projekty za poslední rok. Výroční ceny budou uděleny v deseti kategoriích.

Nominace na ceny zde

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

11:00 - 12:00 PRO DĚTI - Promítání Animáčky 1

Pásmo krátkých animovaných filmů pro děti z dílny studentů UTB ve Zlíně. Příběhy jsou žánrově a stylově různorodé. Mezi filmy najdete i abstraktní snímky, které umožní dětem zapojit vlastní fantazii. Malí diváci se mohou seznámit s různými animačními technikami, kterými jsou filmy vyrobeny.

Scénář a režie: Barbora Prágerová, Dao Thi Thuy Linh, Filip Javora, František Dečman, Iva Škrbelová, Jitka Svozilová, Marek Šidlovský, Martin Živocký, Ondřej Javora, Viktor Svoboda, Vladimíra Macurová, Zuzana Brachaczková
Producent: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Distributor: Artnok film s.r.o.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

12:00 - 13:00 PROJEKCE - Best of Fest Anča 2017

Mezinárodní festival animace Fest Anča  je jediný slovenský multimediální festival zaměřený na animované filmy především pro dospělé. Letos se konal jubilejní 10. ročník a my vám přinášíme to nejlepší, co na něm bylo k vidění.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ/EN – bez dialogů

14:00 - 17:00 WORKSHOP - Mezi figurou a abstrakcí

Milan Sodoma je český malíř tvořící v Praze. V současnosti se věnuje převážně malbě. Jeho díla by se dala popsat jako minimalistická, jasně definovaná, s důrazem na tvar, kompozici a vizuální prožitek z obrazu. Ve své tvorbě se pohybuje mezi abstrakcí a figurou, přičemž abstrakce je pro něj prostor pro hledání nových cest vizuálního vyjádření a v oblasti figurální malby zhmotňuje svou fascinaci bytostí ženy.

Vyzkoušíte si techniku Milana Sodomy, která vám dovolí rychle a spontánně zaznamenat vaše vize a představy. Budete si hrát s tuší či inkoustem v čistě černobílém provedení. Seznámíte se s vlastním experimentálním přístupem k tvorbě. Cílem workshopu je probudit ve vás kreativitu a odvahu dělat věci jinak, než jste zvyklí. Zapomeňte na plátno a štětec. Na to, co jste se naučili ve škole. Pozvěte k sobě náhodu a začněte opravdu tvořit něco nového.

Partnerem workshopu je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

17:30 - 19:30 WORKSHOP - Komiksová laboratoř IV.

V sérii workshopů nazvaných Komiksová laboratoř komiksová autorka Toy Box nabízí své praktické zkušenosti s komiksovým storytellingem. Workshopy jsou určené zejména profesionálním ilustrátorům, kteří by chtěli zlepšit své komiksové dovednosti, ale mohou být užitečné všem, jejichž tvorba s komiksem souvisí i okrajově: výtvarníkům, animátorům, fotografům, malířům, prostě všem, kteří se snaží prostřednictvím své tvorby vyprávět vizuální příběhy. Workshopy budou rozděleny na teoretickou a praktickou část. Podmínkou účasti není umění kreslit, pokud jste schopní kreslit na úrovni dětí z mateřské školky, tj. namalujete jednou čarou tělo a ruce a hlavu jako kolečko, máte dostatečnou výtvarnou výbavu, abyste se komiksového workshopu zúčastnili. Workshopy by vás měly přesvědčit, že umění vyprávět komiks nezávisí jen na tom, jak hezky je namalovaný.

Workshop IV. Lettering a různé úrovně textu v komiksu a bonus: Jak se stát profesionálním komiksovým autorem a nezemřít hlady (ani mladý)

Teoretická část workshopu bude zaměřena na různé úrovně komiksového textu a na umění písma v komiksu a komiksového letteringu. Prakticky se zaměříme na vaše písmo, každý účastník bude mít možnost vyzkoušet si různé způsoby, jak komiksy letterovat. Bonusovou částí workshopu je přednáška Toy Box Jak se stát profesionálním komiksovým autorem, která představuje sumu nejdůležitějších poznatků a pravidel, která používá Toy Box při své tvorbě. Měla by vám pomoci dostat se do místa, kdy si svou práci vybíráte a drtivou většinu času pracujete na vlastních věcech.

Série workshopů je rozdělena do 4 večerů 24. – 27. 9. vždy od 17:30. Jednotlivé lekce na sebe volně navazují, ale zároveň je možné se zúčastnit jen některé z nich. Partnerem je obchod s výtvarnými potřebami Zlatá loď.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 250 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: CZ

19:00 ZAKONČENÍ FESTIVALU, vyhlášení Nejlepší ilustrátor LUSTR, RAW analog exhibice + DJ Štěpánka Sigmundová

Festival LUSTR jde do finále. Závěrečný večírek v rytmech DJ Kierastoboy + DJ Štěpánky Sigmundové od 12:00. Přijďte oslavit svátek o den dřív!

V 19:00 proběhne vyhodnocení soutěže Nejlepší ilustrátor LUSTRu 4.

Od 20:00 ANALOGOVÍ EXHIBICIONISTI aneb RAW Analog exhibice by DRAWetc. Téma bude vyhlášeno v 20:00 a dvě hoďky na to, aby na plátno nacákali to nejlepší ze sebe budou mít Longiy, Tron, Anička Trousilová a TEN nebo TA, která se přihlásí na místě! A vy pak vyberete, kdo z nich je mástr a kdo půjde domů se sklopenou hlavou.

Partnerem soutěže je Nejlepší ilustrátor LUSTRu 4 je Megapixel a Zlatá loď. 

CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

11:00 - 12:00 PRO DĚTI - Promítání Animáčky 2

Pásmo krátkých animovaných filmů pro děti z dílny studentů UTB ve Zlíně. Příběhy jsou žánrově a stylově různorodé. Mezi filmy najdete i abstraktní snímky, které umožní dětem zapojit vlastní fantazii. Malí diváci se mohou seznámit s různými animačními technikami, kterými jsou filmy vyrobeny.

Scénář a režie: Barbora Prágerová, Dao Thi Thuy Linh, Filip Javora, František Dečman, Iva Škrbelová, Jitka Svozilová, Marek Šidlovský, Martin Živocký, Ondřej Javora, Viktor Svoboda, Vladimíra Macurová, Zuzana Brachaczková
Producent: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Distributor: Artnok film s.r.o.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

12:00 - 13:00 PRO DĚTI - Alfabeta

A jako astronaut, B jako brýle… to je Alfabeta – knižní hra, která provede předškoláka celou abecedou. S každým písmenem zažije malé dobrodružství – pošle astronauta do vesmíru, pustí parník po Vltavě nebo se naučí dávat pozor na silnici.Díky oblíbeným aktivitám, jako jsou kreslení, stříhání a lepení, si složí celý svět. Alfabeta je naučný soubor 27 pracovních listů s celou abecedou. Každé písmeno je reprezentováno typografickou hrou, která jednak dítě s písmenem seznamuje, ale také mu zprostředkovává zkušenost z běžného života i fantazie.

Na praktickém workshopu s Alfabetou se vaše ratolesti nenásilnou formou zaberou do hrátek s písmeny – bude se stříhat, lepit, vybarvovat a poznávat písmena!
Vhodné pro děti od 3 let.

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ

13:00 - 14:00 PROJEKCE - It’s Nice That - Nicer Tuesdays' Illustrator Talks

Každý měsíc se v Londýně koná akce s názvem Nicer Tuesdays, kterou organizuje It’s Nice That. Profesionálové z různých designových odvětví mluví v krátkých prezentacích o svých projektech a kariérách a inspirují tak tisíce diváků na místě i online. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které se týkají výtvarna, a získali licenci pro promítání na LUSTRu.

KDE: PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: EN

14:00 - 17:00 MASTER CLASS - Nastartujte kariéru ilustrátora s Mágozem

Stát se profesionálním ilustrátorem je pro spoustu lidí krásným snem. Málokdo si ovšem na začátku uvědomuje, jak mohou být některé fáze obtížné! V této master class vás profesionální španělský ilustrátor Mágoz provede všemi důležitými kroky a milníky na cestě tvůrce: Jak najít svůj vlastní styl, jak vybrat ty správné práce, na co se zaměřit, jak si vybudovat správnou online komunikaci, jak vytvořit plán svých kroků a jak se efektivně prezentovat.

Master class bude probíhat v angličtině!

KDE: WORKSHOPOVÁ MÍSTNOST
CENA: 150 Kč
VSTUPENKY: kupujte zde
JAZYK: EN

16:00 - 18:00 WORKSHOP - Drink & Draw vol. 8 na LUSTRu

Další dirigovaná hodina kreslení od studia DRAWetc. Vemte si s sebou vaše skicáky, pastelky, tužky, barvy, tablety, papíry – vše co k tomu potřebujete. Zpátky ke kořenům no foto, no video, no ňáka soutěž. Prostě popít a pokreslit! Pro všechny vstup zdarma pod dohledem velevlažných mistrů. Vaše kreslící skicáky (prohlídnem si je a pochválíme) papíry, tužtičky a podložky s sebou.

Workshop je otevřená závěrečná pohodička pro všechny, přicházejte a odcházejte kdykoli! V rámci spolupráce s Novým prostorem budeme portrétovat sympatického prodejce NP, nejpodařenější kresbičky pak najdete v dalším čísle časopisu.

KDE: VENKU PŘED KAVÁRNOU
CENA: zdarma v rámci vstupenky na LUSTR
JAZYK: CZ