Mimo proud

HALA 17

Kurátoři: Barbora Müllerová, David Schilter

Komiks měl dosud na LUSTRU vždycky trošku popelkovskou roli. Samostatná komiksová sekce v Showcase vznikla až v roce 2020 a hlavní výstavy se zatím vždy týkaly především nesekvenční ilustrace. Právě proto jsem se rozhodla přinést letos do našeho výstavního programu trochu více rovnováhy a věnovat hlavní expozici právě tomuto médiu.

Co se vám vybaví, když se řekne “komiks”? Někomu americká superhrdinská univerza, někomu klasiky frankofonního světa jako Tintin. Těm, kdo jsou lépe zorientovaní v současné tvorbě pak dost možná některá z četných adaptací historických příběhů, možná dobrodružný příběh, adaptace některého slavného románu nebo některá z komiksových biografií inspirovaná pracemi Davida B., Alison Bechdel nebo Marjane Satrapi. Nic takového ovšem v naší letošní výstavě nenajdete.

Výstavu Mimo proud jsem se rozhodla zaměřit právě na komiksové žánry, které u nás v Čechách mnoho nevycházejí. Komiks je totiž prostě médium - a můžete ho naplnit čím chcete! Taková svoboda - jak říká v rozhovoru pro letošní katalog jedna z vystavujících, německá autorka Anna Haifisch. A tak mi přijde škoda zúžit si dobrovolně způsob, jak komiks chápeme, na několik nejobvyklejších žánrů. V naší výstavě proto najdete komiksy z žánru fantasy, deníkové, reportážně-dokumentární, edukativní, snové nebo surrealistické, hororové, práce z žánrů sci-fi a queer umění/literatury, grafické sitcomy nebo (možná trochu obtížně zařaditelné) kousky vizuální poezie.

Celou řadu vystavených děl také můžete souběžně najít v lotyšské komiksové antologii kuš!, která právě ve spolupráci s naším festivalem vydává speciální české číslo. Davidovi Schilterovi, který tuto nesmírně odvážnou, hravou a obsahově i formálně pestrou edici po léta vede, ze srdce děkuji, že jsem s ním mohla na antologii i z ní vzešlé výstavě pracovat. Kuš! pod Davidovým vedením dlouhá léta neúnavně po celém světě šíří nadšení pro nemainstreamový komiks a pomáhá šířit to, co by nemělo zapadnout. A teď už nezbývá než popřát, ať se vám výstava líbí a příběhy se vás dotknou, pohladí, přeskupí…!